Pályázat nyertes – Reisseck Top Terminál
építészet: Zechner és Zechner
Az ívet a legtöbben szépnek, naturálisnak látjuk, s ez az ember természettel való szerves kapcsolatában gyökerezik, illetve tágabb értelemben erről szól az organikus építészet.
A gömbölyded formák nemzetközi divatja vitathatatlan.
Gyorsabb terjedésüket komplikáltabb kivitelezésük, a íves dolgokra még rá nem hangolódott építőipar akadályozza. Ezen kívül persze az építészek is..
Anno Makovecz Imre méltán lett sikeres a tomboló panelkorszak végén, s ez a társadalom elfordulása volt a rideg, csak egyenes vonalakból álló szocreáltól. Az ő építészete a népies hatásokból is merített a természet inspirálta íves formák mellett.
Ezt az épületet az osztrák Alpokba álmodták. Az épület kettős funkcióval bír: Egyik funkciója étterem, másrészt a legfelső megállója a Reisseck hegyi vasútvonalnak, az egyszerű odajutást megoldandó.
Az épület úgy lett értelmezve, mint egy épített táj, a szónak nem az eddig ismert értelmében. Alsó része követi a környező táj vonalát és emiatt kő a burkolata is. A “ház” teljesen elkerüli a népi alpesi építészet stílusjegyeit, megoldásaiban inkább érzékeny választ ad a különleges helyre. A létesítmény helyiségelosztása a funkciónak megfelelő: Terminál és étterem.
A kitett fekvés miatt a kivitelezésre jellemző lesz a szállítható méretűre előregyártott elemek nagyarányú használata és azok helyszíni összeszerelése. A fűtés és melegvíztermelés napkollektorokkal történik majd.
Hogy tetszik?